Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religia, wyzniania, sekty
asghan:
Evil Incarnate:
Bóg nie zdecydował, co się będzie działo z człowiekiem. On dał człowiekowi wolną wolę, a więc wybór.
Reply
asghan:
Ale on nam niby dał wolną wolę, czyli możemy decydować o swoim życiu. Jest to trochę dziwne, bo już wie jak skończymy i nie można tego zmienić.
Reply
Ej ale to to już przypomina poglądy kalwinów. W sumie jest to tragiczny układ i lepiej w coś takiego nie wierzyć. Przedstawia on Boga w barrrrdzo złym świetle. Daje nam wolną wolę dla picu, żeby było, że jest dobry, a w rzeczywistości z góry skazuje nas na porażkę lub dobry los. Przecież to chore.
Reply
no właśnie. To jest czystym idiotyzmem i zaprzecza samo sobie. Bóg wie, jak coś się skończy, ale dał nam wolną wolę. Używając przykładu krówcia:
"zrobie cos nieszablonowego i bede protestowal pod kosciolem"
"zrobisz to po to zeby chrzescijanie utrwalali sie w swojej wierze".
Nemathinyen:
No tak. Ale on o tym wyborze wie. Wie, co wybierzemy. Wie jak to się skończy. Więc wie, kto będzie w piekle a kto nie i z jakich powodów. Dlaczego więc stworzył takich ludzi? To czyste okrucieństwo.
A jeśli można zmienić to, o czym bóg wie, jak się skończy tak, by w rzeczywistości skończyło się inaczej, wtedy bóg nie jest prawdziwie wszechwiedzący.
Reply
Może chodzi o to, że gdy bóg jako istota WSZECHWIEDZĄCA, tworząc nas WIEDZIAŁ jak skończymy. To, że on wie jak my skończymy, czyni to FAKTEM. Nasz koniec już ISTNIEJE w zamyśle boga. Nie da się tego zmienić, czego byśmy nie robili, bo zakończenie jest JEDNO. Bóg je zna właśnie to zakończenie, bo inaczej nie byłby WSZECHWIEDZĄCYM. A skoro zna je, to niezależnie co UCZYNIMY i tak skończymy tak, jak on CHCE.
Więc ponownie, nasz koniec już jest FAKTEM.
Gdzie tu miejsce na wolną wolę, skoro co nie zrobimy, skończymy tak jak bóg to ustalił gdy nas tworzył?
Reply
Tak sobie Waszą rozmowę czytam i czytam, i zastanawiam się, co masz z polskiego, bo z rozumieniem tekstu czytanego u Ciebie słabo Big Grin Oczywiście możesz pozostać przy swoich poglądach, ale Ashgan powtarza się sto razy, a ty nie odwołasz się porządnie do jego wypowiedzi, tylko odwracasz kota ogonem. A ja nie mam co czytać Sad
Reply
Wie, bo jest wszechwiedzący, ale to nie On decyduje, bo po to dał człowiekowi wolną wolę, żeby człowiek mógł wybierać. Stworzył ludzi (i świat) z miłości, nie z okrucieństwa. I z miłości dał człowiekowi wolną wolę, której nie ogranicza, nawet jeśli człowiek dokonuje niewłaściwych wyborów.

Viridiann:
Rozpisałabym się bardziej, ale to nie dzisiaj, bo dzisiaj mi słów brakuje i mam problem ze składnym ubraniem czegokolwiek w słowa. :<
Reply
Star 
Dając człowiekowi wolną wolę zadecydował o jego losie w taki czy inny sposób.
Hm, dzieci też mają wolną wolę, ale gdybyśmy pozostawili je bez naszej kontroli, to nie skończyłoby się to dobrze. Skoro Bóg pozwala nam na wykonywanie niewłaściwych czynności, to on nie jest dobry Sad
Reply
Ehm, na razie obalamy jego 'wszechwiedzę', więc nie będę wchodził w fakt, że bóg 'stworzył wszystko( w tym i przeszłość, i przyszłość i wszystko zresztą inne)'. Chodzi mi o to, że skoro bóg od początku wiedział jak wszystko się potoczy, dlaczego stworzył człowieka tak, jak go stworzył i dlaczego tak samo stworzył istotę szatana? Dlaczego nie zrobił tego lepiej, tak, byśmy nie musieli odczuwać bólu?
Reply
albo jak tworzy człowieka i wiedział, że będzie mordercą i gwałcicielem, to dlaczego on odkrywa to ok. po 20 latach od urodzenia, a nie jest taki od początku istnienia? Powiecie, że "wolna wola" to po co on dawał wolną wole, jak wiedział, że marnie/dumnie skończymy?Atedit
Wkradł się błąd.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)