Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadka matematyczna.
#61
Nie ta zagadka stary... Cool
Reply
#62
byłem w sklepie i cała strona doszła mój błąd że nie odświeżyłem Cool


Co do samolocików
jest tylko 1 szansa że rakiety pójdą w 5 samolotów bo kombinacja 5 z 5
jest 5 szans że padnie 1 samolot bo kombinacja 1 z 5
jest 10 szans że padną 2 samoloty bo kombinacja 2 z 5
jest 10 szans że padną 3 samoloty bo kombinacja 3 z 5
jest 5 szans że padną 4 samoloty bo kombinacja 4 z 5
stąd omega C(1 z 5)+C(2 z 5)+C(3 z 5)+ C(4 z 5) + C(5 z 5)
1/31 = 0,0322580645

tak ja bym to ogarniał
Reply
#63
Nie możesz napisać 5! gdyż jest powiedziane że w jeden samolot może trafić więcej niż jedna rakieta, czyli w pierwszy samolot 5 rakiet, w drugi samolot 5 rakiet itd. to jest 5^5.
Myślałem nad czymś takim: policzyć na ile sposobów można zniszczyć wszystkie 5 samolotów (tu będzie 5! = 120) i podzielić to przez ilość wszystkich sposobów (5^5 = 3125). 5! / 5^5 = 120/3125 = 0,0384. Wyszłoby podobnie co u Starka ale poprawcie mnie jeśli źle myślę.
Reply
#64
Śmieszne, mi wyszło 1/376.
Reply
#65
Darken napisał(a):
(2012-06-23, 09:50:35)Blizzblade Wrote: Nie możesz napisać 5! gdyż jest powiedziane że w jeden samolot może trafić więcej niż jedna rakieta, czyli w pierwszy samolot 5 rakiet, w drugi samolot 5 rakiet itd. to jest 5^5.
Myślałem nad czymś takim: policzyć na ile sposobów można zniszczyć wszystkie 5 samolotów (tu będzie 5! = 120) i podzielić to przez ilość wszystkich sposobów (5^5 = 3125). 5! / 5^5 = 120/3125 = 0,0384. Wyszłoby podobnie co u Starka ale poprawcie mnie jeśli źle myślę.
Przeczytałeś uważnie? Tongue 5! to na ile sposobów można zniszczyć wszystkie 5 samolotów. Napisałem, że jeszcze obliczyć omegę, czyli wszystkie możliwe trafienia rakiet i tyle, podzielić Tongue
Reply
#66
Mam coś jeszcze w zanadrzu. Tym razem jest typowo logiczna i w ogóle nie ma w niej matematyki. Treść jest następująca.

Idziesz pustkowiem, jesteś bardzo wycieńczony. Dochodzisz do rozwidlenia dróg (jest opcja w prawo lub w lewo). Jedna droga prowadzi do karczmy, a druga prowadzi do przepaści. Wiesz, że do karczmy jest 5km, a ty dasz radę przejść 6, maksymalnie 7, aż padniesz z wycieńczenia - innymi słowy nie możesz pójść obiema, aby je sprawdzić - musisz wybrać dobrą za pierwszym razem. Oczywiście jest taka możliwość: na rozstaju stoją dwie wyrocznie. Jedna zawsze mówi prawdę, a druga zawsze kłamie. Możesz zadać jedno pytanie, tylko jednej z nich, aby się dowiedzieć którą drogę obrać. Dwa istotne szczegóły: obie wiedzą (jak to wyrocznie) która droga prowadzi do karczmy oraz wiedzą o sobie nawzajem (prawdomówna wie, że ta druga kłamie, a kłamliwa wie, że ta pierwsza mówi prawdę).

Jak się pewnie domyślacie, musicie odgadnąć jakie pytanie powinniśmy zadać...

Mam nadzieję, że ta zajmie wam więcej czasu Tongue.
Reply
#67
"Którą drogę wskazałaby druga wyrocznia, gdybym zapytał ją od drogę do karczmy?" i musielibyśmy pójść niewskazaną drogą.

Darken:
Jak dla mnie jest tylko jeden sposób zbicia 5 samolotów.
Reply
#68
Sorry. Przez pomyłkę drugi raz dodałem Sad
Czips: świetnie mi zajęło to trochę dłużej za pierwszym razem.
Jest dużo możliwości na trafienia. O ile się nie mylę to 5*4*3*2*1, bo każda rakieta może trafić w jakiś samolot, przy czym jest jeszcze cztery inne możliwości trafienia pozostałych rakiet i tak dalej. Ale pewnie znowu się mylę, bo w takie zagadki nie jestem dobry Tongue.
Reply
#69
Darken
Rozwiązaniem jest raczej 1/7 tak jak napisałeś wcześniej Cool
Reply
#70
Blizzblade w swoich obliczeniach uwzględnił kolejność, Starek jej nie uwzględnił. To cała różnica. Moim zdaniem rację ma drugi.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)