Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadka matematyczna.
#1
Witam. Gdy się nudziłem przyszła mi do głowy (w sensie, że ją wymyśliłem) zagadka. Jest raczej na logikę i nie wymaga zbyt dużej znajomości królowej nauk, ale dotyczy prawdopodobieństwa, więc teoretycznie jest matematyczna.

Twierdzenie do zagadki jest następujące: załóżmy, że jest tysiąc zespołów muzycznych, a Pan X słucha tylko jednego; prawdopodobieństwo, iż Pan X słucha Zespołu Y jest 1/1000, ale gdy przyjrzymy się każdemu z osobna to są dwie opcje - słucha go albo nie więc szansa, że słucha jest jednak 1/2(?); ale przecież przed chwilą pokazałem, że wynosi ona 1/1000...

Waszym zadaniem jest napisać gdzie jest błąd logiczny i jaka jest w końcu ta szansa

P.S. Jeśli ktoś nie rozumie dlaczego szansa 1/1000 albo 1/2, to trudno nie chce mi się tłumaczyć tego, bo to skomplikowane, ale w Google na pewno coś będzie (spisane zresztą przez kogoś kto się na tym lepiej zna ode mnie i lepiej to wyjaśni).
Reply
#2
No błąd jest taki, że tymi samymi wartościami określasz jakie jest prawdopodobieństwo słuchania pana X zespołu Y i zależność "słucha/nie słucha", w której jest proporcja 1:999 Cool.
Reply
#3
Photo 
1/2 odnosi się do tego że w ogóle coś słucha, 1/1000 - że słucha zespołu Y
Reply
#4
Brawo. Mniej więcej tak jak mówicie. Po mojemu po prostu na nie jest 999 możliwości, bo słucha jakiegoś zespołu a na tak tylko jedna. Fajnie Syn Karmy za rozwiązanie jako pierwszy ma "+"
Reply
#5
Jak dla mnie to coś w stylu średniej wagowej i zwykłej średniej - tutaj "nie słucha" ma wagę 999, "słucha" ma 1.
Jeśli swoją średnią ocen obliczycie najpierw zwykłą średnią, a potem ważoną wyniki też będą różne.
Reply
#6
Tez spoko Smile, ale plus był dla pierwszego Big Grin. Nie chciałem wcześniej pisać, że dam plusa za to, bo by mi 1000 noobów, którzy nawet nie wiedzą o co chodzi napisało, żeby tylko repa zgarnąć.
Reply
#7
Za dużo czasu liczę wielokrotności, współczynniki, szansa na drop i inne takie, żeby takie zadanie mnie pokonało. A tak na serio, to jedynym problemem jest w tym "zadaniu" chyba wysłowienie się jasno o co w tym chodzi.
Reply
#8
Czekaj, szansę na drop się obliczało (skr*i*2l)/(ex)?
Reply
#9
1/x
Reply
#10
Shocked 
Po prostu mały błąd logiczny, ale chodzi o to, żeby go znaleźć.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)